Recepty

Recepty, které Vám dávám do pozornosti, jsou všechny originální a nebo převzaté, ale velmi upravené, vždy ale osobně vyzkoušené, nejen mnou samotnou.

 

Kvásek - postup výroby


Postup kvásek (nutná doba 4-5 dní): konstantní teplota kolem 25- 30°C

út: 1. den

- 2 vrchovaté lžíce žitné mouky chlebové hladké rozmíchat v cca 50-80 ml vlažné vody, misku přikrýt nějakou pokličkou s malým otvorem a ponechat na teplém místě v kuchyni. Vhodná nádobka je vyšší (těsto se bude postupně zvětšovat)

st : 2. den

- přimícháme k těstíčku další 2 vrchovaté lžíce žitné mouky a přiměřeně další vodu, cca 50 ml, konzistence by měla být kašovitá jako 1.den (nabývání kvásku se ještě nemusí projevit).

čt : 3. den

- další 2 vrchovaté lžíce žitné mouky a přiměřeně další vodu ( kvásek by měl již kynout )

pá: 4. den

- další 2 vrchovaté lžíce žitné mouky a přiměřeně další vodu: ráno + totéž provést i večer

so: 5. den

- ráno máme hotový kvásek připravený k použití.

Z tohoto množství již hotového kvásku ¼ uchováme na příště – v lednici vydrží týden v hrníčku přikryjeme potravinářskou fólií, kterou několikrát propíchneme nebo přikryjeme víčkem s malým přístupem vzduchu.

 • Pokud kvásek začne "padat", je to známka že je nutné ho přikrmit (kvasné bakterie by jinak začaly odumírat!)
 • Kvásek by měl vonět, měl by postupně vždy narůst a tvořit bubliny.
 • Ze ¾ kvásku po přidání další mouky tvoříme chléb.
 • Nemusíme mouku nutně odměřovat, stačí si zvyknout na určité množství a rovněž množství vody odhadneme, aby těstíčko bylo tak akorát, důležité je zachovat tří až i čtyř stupňové kvašení, a konstantní teplotní podmínky.
 • Pokud pečeme chleba pravidelně, třeba jedenkrát týdně, nemusíme kvásek vyrábět od začátku podle postupu, ale stačí vždy před výrobou samotného chleba přibližně dvě lžíce těsta odebrat a přikryté ponechat v lednici do dalšího pečení. Potom k tomuto množství opět po částech přimíchávat mouku a vodu, až budeme mít dostatečný objem pro pečení.

Poznámka:

Dnes se většina chlebů vyrábí průmyslovým způsobem z pytlovaných směsí mouky plné enzymů a Éček, které umožňují používat nekvalitní a tím i levné suroviny, a zkracovat proces pečení. Chléb se mnohdy nedopéká, aby působil čerstvým dojmem a záruční doba je pouhých 24 hodin. Kromě toho, jsou do nového chleba přidávány technologicky zpracované pomeje ze starého chleba a pečiva. Výživová a užitná kvalita dnešního chleba není vysoká. Pokud by dnešní chléb podávali vězňům, kteří dříve žili o chlebu a vodě dlouhé měsíce, na tomhle by dlouho nepřežili. Nejenže chléb dnes méně voní a ztratil chuť, je v něm také méně vitaminů a dalších látek, které se zrychleným procesem přípravy ničí. Éčka a umělé enzymy nikoho nenakrmí.

Při výrobě chleba i pečiva se používají i další podvody, jako obarvování karamelem, což má navodit dojem, že jde o tmavý a celozrnný chléb, což ohrožuje zejména diabetiky. Dnešní chleby jsou po dvou až třech dnech tvrdé, nepoživatelné a začne na nich bujet plíseň. Když nahlédnete za dveře skladu průměrné české pekárny, uvidíte pytle. Ovšem nikoliv s moukou. Ale jsou to žoky předpřipravených směsí. A tady jsou odpovědí na otázku, Proč chléb už není tím, co býval: Ještě před dvaceti lety se většina chlebů u nás vyráběla z přírodního kvásku. Právě kvásek dříve býval nejstřeženějším pokladem každé pekárny.

Kvásek se připraví jednoduše: Žitná mouka a voda se smísí, a nechají se na teplém místě vzejít. V této směsi se namnoží kvasinky a další bakterie, díky nimž těsto později vykyne. Do kvásku se postupně přidává další mouka a další voda, dokud kvásku není dostatek. Proces přípravy kvásku trvá několik dní. A to není vše, následovat by měl pak další několikahodinový proces kynutí těsta, než se bochník vloží do pece. Čas je totiž při jeho přípravě neviditelnou, ale velmi důležitou ingrediencí. Chuť a vůně chleba vznikají díky tomuto času. Když odeberete z výroby chleba čas, odeberete i všechny jeho kvality.

V dnešní době pekaři nahrazují tento čas přídatnými látkami a uměle vytvořenými enzymy, obecně to nazývají "Přídavné zlepšující látky" několika řádkový seznam chemie.

Chléb kváskový - bochník


Nutná příprava kvásku - návod najdete výše.

Ingredience pro 1 bochník (vhodná je např. silikonová forma 26x14cm, výška 10cm)

Základní ingredience:

 • Žitná mouka chlebová jemně mletá: (používám Předměřickou , nebo od Bioharmonie)
 • Jiná než žitná mouka: (např. špaldová, nebo Předměřická plnohodnotná pšeničná)
 • 1 lžička soli, 1 lžička čerstvě drceného kmínu, (pokud chceme, přidáme mletý koriandr, různá semínka…)
 • Hotový vyzrálý kvásek (viz. recept uvedený výše), a dále přiměřené množství vlažné vody
 • Forma na těsto - vhodná je hranatá (používám od Tescomy)
 • Tuk na vymaštění formy (vhodné sádlo, ghí máslo, nebo kokosový tuk, ... )

Postup:

Kvásek, nebo menší množství těsta odloženého z minulého pečení, přemístíme nejlépe rovnou do mísy, ve které budeme těsto vypracovávat. V první fázi přidáváme jen žitnou mouku. Přimícháme 2 vrchovaté lžíce žitné mouky a vodu, tak abychom získali přiměřeně hustou kašovitou hmotu. Přikryjeme mikrotenem a necháme většinou půl dne na kuchyňské lince "nabýt". Doba je různá, je třeba vysledovat (těsto by totiž nemělo klesat). Pokud si nejsme jisti, že uhlídáme další přikrmení, pak klidně necháme těsto nabývat v chladničce. Pak stačí přikrmit jednou, později až dvakrát za den (obvykle ráno než odejdeme do práce a večer před spaním). Tento postup několikrát zopakujeme s tím, že vždy přidáme o něco více mouky a přiměřeně vody, těsto po rozmíchání může být už tužší. Čím více získává těsto na objemu, tím kratší je doba jeho vykynutí. Jakmile docílíme potřebného objemu, tak odebereme asi dvě lžíce na „příště“, (někdy ze samotného nadšení zapomenu a musím postupovat s kváskem od začátku) a ke zbytku už jako poslední kynutí přidáme jinou mouku např. pšeničnou. Množství různé:100-250g

Dále přimícháme sůl, drcený kmín, ev. drcený koriandr, nebo chlebové koření, chceme-li pak i semínka, a postupně přiléváme vlažnou vodu, tak, aby těsto bylo přiměřené konzistence o něco málo tužší, než jako na koláče, nemělo by téct, ale nemělo by být ani příliš tuhé, mělo by držet pohromadě, a dobře těsto prohněteme. Pečící formu vymažeme tukem (používám ghí-přepuštěné máslo, nebo kokosový tuk, lze i sádlo…) a těsto do formy vyklopíme, uhladíme mokrou rukou. Přikryjeme nějakou vyšší nádobou, pozor, těsto bude nabývat. Těsto ve formě necháme ještě další 2-3-4 hodiny kynout - je dobré stav těsta sledovat! Mohlo by překynout a zkysnout, a nedobře se upéct, "zdrcnout". Čím více přidáme mouky, tím déle trvá následné kynutí a naopak Někdy je nakynuto i dříve! ( záleží na mnoha různých faktorech) Je potřeba ten pravý čas vytušit, těsto by mělo zpočátku vyplnit formu asi tak ze ¾ a dalším kynutím zvětšit objem ještě asi o ⅓ , přičemž může vykynout i mírně přes okraj formy. V tento moment teprve můžeme začít s pečením. Opatrně vkládat do trouby!

Pečení chleba:

Troubu rozpálit na maximální teplotu (270°C) . Pak vložit formu s vykynutým chlebem a teplotu snížit na 250°C. Těsto by mělo za dobu: do cca 10 min "vyskočit", a začít dělat kůrku. Po cca 10ti minutách troubu otevřeme, chléb potřeme pírkem slanou vodou a zeslabíme na 190°C: cca 20 minut, pak opět otevřeme, potřeme, zeslabíme na 160°C a dopečeme posledních 20 min. Poté troubu vypneme a 5 minut ještě ponecháme. Při každém snižovaní teploty otevíráme troubu a kůrku potíráme (kůrka je pak pěkně lesklá, křehká a není příliš silná). Doba pečení celkem 50-55 minut (dle velikosti). Po upečení chléb vyndáme, vyklopíme, a necháme "vydýchat", krájíme až po vychladnutí. Pak teprve zabalíme do mikrotenu. Vydrží minimálně 1 týden. Z uvedené dávky získáme bochník ( forma-srnčí hřet ) : cca 700 g (pro 1 osobu na 1 týden)

100g kváskového chleba ( 1 standardní porce) : E: 770 kJ, P: 5g, S: 40g, T: 1g

Poznámka:

Pokud se rozhodnete péct vlastní kváskový chléb, není na tom nic složitého, jen je potřeba pamatovat, že to není záležitost jednoho dne. Pokud chceme upéct chléb například v sobotu, musíme začít přípravu kvásku (děláme-li ho poprvé) už v úterý. Pokud máme základní kvásek v chladničce z minulého pečení (kde vydrží týden), začínáme s přikrmováním (podle postupu výše) tedy tři dny předem: (st, čt, pá, v sobotu ráno zaděláme těsto a po vykynutí pečeme). Někdy si kvásek vyžaduje přikrmit častěji ( cca po 12ti hodinách, záleží na mnoha faktorech – teplotě, kvalitě mouky, zralosti kvásku…), neměl by začít klesat!

Po upečení několika chlebů sami zjistíte jaký způsob přípravy a jaký typ chleba vám vyhovuje. Pokud máte rádi více chléb kypřejší a nafouklejší, pak k základnímu kvásku stačí přidat už jen mouku pšeničnou (na obale by mělo být uvedeno mouka chlebová – plnohodnotná jemně mletá) mouku přesíváme. Otruby, které se zachytí v sítu do chlebového těsta nedávám, chléb je pak moc hutný, ale každému vyhovuje jiný druh. Doba kynutí chleba závisí od toho, jaké množství máme kvásku , více kvásku – rychlejší vykynutí.

Pro "domácí pekárny": 500g kváskového žitného těsta + 200g pšeničné plnohodnotné mouky + 170ml vody, sůl, kmín.

Šípková pomazánka raw

Sezonní a regionální pochoutka


Za tuto pomazánku jsem získala zvláštní cenu v soutěži o nejlepší zdravý recept na stránkách Margit Slimákové.

S tímto receptem je v prvé řadě spojena procházka, nejlépe s dětmi do podzimní přírody, a to od poloviny do konce října, kdy se na mezích a okrajích lesů vybarvují šípky. Celou přípravou se vine ruku v ruce kombinace relaxačního pohybu, určitá míra hry ze zpracování obyčejných všudepřítomných plodů a ve finále delikatesní, superzdravé a hlavně jednoduché " něco na chleba".

Do procesu zdravé přípravy jídla a vaření je užitečné zapojit dítko, které, i když by nepomáhalo přímo, tímto si uchová v paměti dovednosti, které jsou důležité pro jeho pozdější samostatný život a hlavně: vytvoří si vztah ke zdravému stylu jídla.

Nejprve nasbíráme libovolné množství krásně do červena vybarvených, uzrálých a tvrdých šípků. Rostou ledaskde. Já sama jsem při hodinové procházce natrhala asi 1 kg.

Potom je nejlépe sednout si např. na dvorek, třeba když je už vzácné podzimní sluníčko. Každý šípek nožíkem zbavíme tvrdého černého zbytku květu a stopky. Celé okrojené šípky otřeme, přepůlíme a dále vydlabeme zevnitř chomáč semínek s "chloupky", a to vše vyhodíme do odpadu. Očištěné šípkové půlky, tedy slupku s dužninou, několikrát propereme ve studené vodě, necháme okapat a dáme do misky přikryté mikrotenovým sáčkem. Misku ponecháme 3-4 dny v chladničce.

Jakmile šípky v tomto prostředí změknou, pomeleme je, nejlépe společně s kokosovým cukem, místo kterého můžeme ale použít i jiné zdravé sladidlo, např. sušenou třtinovou šťávu Rapaduru. Poměr je: Na každé tři lžíce šípků přidáme jednu lžíci tedy např. kokosového cukru. Takto vzniklou hmotu přepasírujeme přes umělohmotné síto s přiměřenými oky. K pasírování je vhodná polévková lžíce a stojí to trochu fyzické námahy.

Výsledkem je jemný a hustý oranžový šípkový protlak, který vydrží v chladničce takto i 1 měsíc, případně můžeme dát část zamrazit.

Pak nejlépe krajíc domácího chleba natřeme nejprve kvalitním máslem a navrch vrstvou šípkového protlaku. Dětem můžeme zpestřit snídani vykrájením zajímavých a pro ně lákavých tvarů nějakým tvořítkem.

V protlaku jsou ze šípků zachovány všechny cenné látky, především vitamin C, karoteny, flavonoidy a další.

Co s dužinou a slupičkami zachycenými na sítu a ve mlýnku:

Šípkový burčák:

Jednoduše mlýnek opláchneme ve filtrované převařené vodě, přidáme hmotu, která neprošla sítem, dolijeme vodou, přidáme cukr ( na 1 litr přidané vody 200g cukru ), rozmixujeme tyčovým mixérem a postavíme v přikryté nádobě na teplé místo, radiátor a pod. Čas od času promícháme. Za 4-5 dní proběhne fermentace – získáme lahodný nápoj – šípkový burčák. V této fázi přecedíme do láhve a do vypití uchováme v lednici.

Šípkové víno:

220g cukru / na každý 1 litr přidané vody změřit cukernatost :( cukernatost 21° )
Kamutová snídaně - výživná kaše


Ingredience pro 4 větší porce (případně množství můžeme zkrátit na půl)… ale kvůli poměrně náročné přípravě je lépe vyrobit více a podělit se. :-)

Kamut je pšenice faraonů - prastará kulturní obilovina. Díky vysokému obsahu cenných mastných kyselin, lehce stravitelných sacharidů a velmi hodnotných bílkovin, je označována jako vysoce energetická obilovina, která zasytí. (Poznámka: místo Kamutu lze použít i jinou obilovinu)

K přípravě budete potřebovat:

 • 80 g Kamutu (přibližně 6 lžic)
 • 40 g pohanky (pomeleme nahrubo – můžeme v kávomlýnku)
 • 40 g slunečnicové semínko (nebo semínko dyňové)
 • 40 g lněné semínko (rozdrtit na hrubo - např. v kávomlýnku)
 • 40 g vlašské ořechy (nebo mandle)
 • 40 g rozinky (můžeme i kustovnici, brusinky a jiné)
 • 40 g pšeničné klíčky (4 lžíce)
 • 20 g chia semínka (2 lžíce)

Ovoce:

 • 240 g banány (cca 2 ks)
 • 250 g jablek (oloupaných a nastrouhaných na jemnou kašičku, použila jsem odrůdu "Red Delicious")
 • 250 g ananasu (nebo lze využít sezonní nabídky např.: jahody, borůvky, oloupané a vypeckované hrozny)
 • 1 větší pomeranč (šťáva z něj cca 150 ml)
 • 1 limetka (nebo ½ citronu) - šťáva z něj cca 40 ml
 • 200 g avokádo (1 zralý kus)

Při přípravě tohoto pokrmu musíme pamatovat na některé ingredience již asi tři dny předem. Kdy první den namočíme Kamut do vody na celý jeden den, i déle, aby natáhl vodu, druhý a třetí den jen přes sítko občas propláchneme, aby zůstal vlhký a jakmile se cca třetí den objeví klíčky a kořínky, pak je teprve připravený ke konzumaci. Také si obstaráme avokádo (pokud není dostatečně měkké, zabalíme do ubrousku a necháme v pokojové teplotě dozrát… někdy trvá až týden, než náležitě změkne.)

Večer před přípravou:

 • Získáme šťávu z pomeranče a limetky do ní nasypeme pomletou pohanku a pomleté lněné semínko.
 • V jiné misce namočíme vlašské ořechy (nebo mandle).
 • V další misce namočíme rozinky (propláchneme, protože nikdy nemáme jistotu, že nebyly sířené).

V den přípravy:

 • Vyklíčený Kamut pomeleme (nebo nožovým mixérem zpracujeme na hrubší kaši, pro lepší zpracování můžeme mixovat s trochou banánu, nebo avokáda).
 • Asi na hodinu namočíme chia semínko až se vytvoří gel.

A nyní si připravíme větší (salátovou) mísu, kde budeme všechny ingredience spojovat a promíchávat: Pomletý Kamut, vidličkou rozmačkané banány, avokádo můžeme nakrájet na kousky, nebo část také rozmačkat vidličkou, směs (pohanku, lněné semínko) se šťávou z pomeranče a limetky, na kousky nakrájený ananas, (případně oloupané a vypeckované hrozny), dále okapané a nasekané vlašské ořechy (případně mandle), rozinky, klíčky, chia semínko které mezitím utvořilo gel, jablka nastrouháme na jemném struhátku na kaši a přimícháme. (A navíc: Pokud chceme pokrm ještě výživnější, přidáme smetanu a lžíci natural jednodruhového oleje – konopný, avokádový – není ve výsledku započítáno) Vše toto zamícháme. Přislazovat není potřeba, ale lžíce javorového sirupu neuškodí (také není započítáno). Z uvedeného množství získáme: cca 1300 g, E= 10 000 kJ,B=55g, S=301g, T=97g, Vl=76g

V lednici vydrží jistě až 3 dny.

1 porce ¼ množství = 325g:

 • Energie: 2500 kJ
 • Bílkoviny: 14 g
 • Sacharidy: 75 g
 • Tuky: 24 g
 • Vláknina: 19 g

Ve 100g:

 • Energie: 770 kJ
 • Bílkoviny: 4 g
 • Sacharidy: 23 g
 • Tuky: 7 g
 • Vláknina: 6 g

Pečená červená řepa s brambory


Ingredience pro 4 porce:

 • 400 g oloupané červené řepy (3ks střední velikosti)
 • 400 g oloupaných brambor (3ks střední velikosti)
 • 200 g cibule (3ks střední velikosti)
 • 15 g česneku (3-4 stroužky)
 • 2 lžíce olivového oleje (pro tepelnou úpravu)
 • 1 lžička (2-3g) soli (nejlépe himalajské)
 • 1 lžička tymiánu (čerstvého nebo sušeného drceného)

Vše: řepu, cibuli a brambory nakrájíme na půl centimetrové plátky, nebo nudličky, česnek nadrobno a společně s ostatními ingrediencemi smícháme. Pečeme přikryté v troubě, nebo remosce cca 1 hodinu.

 • Energie: 3223 kJ
 • Bílkoviny: 22 g
 • Sacharidy: 140 g
 • Tuky: 15 g
 • Vláknina: 24 g

1 porce 1/4 uvedeného množství:

 • Energie: 806 kJ
 • Bílkoviny: 6 g
 • Sacharidy: 35 g
 • Tuky: 4 g
 • Vláknina: 6 g

Polévka z červené řepy


Ingredience pro 4 porce:

 • 500g červené řepy (cca 2 ks)
 • 50g celeru
 • 150g brambor (cca 2 středně velké brambory)
 • 1/3 lžičky soli
 • 1/3 lžičky zeleného pepře drceného
 • 1 litr vody
 • 200 ml domácího čistého hovězího vývaru (bez tuku)
 • (nebo příp. 1 kostka Karpatského bujonu, případně Mugi Miso-lříce)
 • 1/2 limetky nebo citronu – šťáva
 • 1 lžička olivového oleje natural (5ml přidávat až na talíř)
 • jarní cibulka (podle možností)
 • 1 zakysaná smetana

Řepu nastrouháme, celer a brambory nakrájíme na kousky, zalejeme vodou a vývarem (příp. místo vývaru 1 kostka Karpatského bujonu), přidáme sůl, pepř. To vše vaříme cca 45 minut až do skoro rozvaření. Rozmixujeme. Nakonec přidáme šťávu z 1/2 limetky, či citronu a případně Mugi Miso – do hotové polévky a jen prohřát a až na talíř nezapomeneme přidat pár kapek olivového oleje natural. Ozdobíme lžící zakysané smetany. Můžeme a nebo nemusíme posypat polévku zelenou jarní pochoutkovou cibulkou, nebo jinou zelenou natí.

Zbytek polévky necháme po vychladnutí v lednici na další den. Spotřebujeme do 3 dnů. Polévka by měla mít hustou krémovitou konzistenci.

1 porce 250 ml:

 • Energie: 778 kJ
 • Bílkoviny: 4,2 g
 • Sacharidy: 26 g
 • Tuky: 7,5 g
 • Vláknina: 5 g

Poznámka:

Červená řepa (Beta vulgaris esculenta) je vhodná k posílení celého organismu. Její červený pigmennt – Betacyanin je silným antioxidantem. Rovněž obsahuje významné množství selenu. Dále Betain – látka, která napomáhá snižovat hladinu homocysteinu a tím snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí. Podporuje tvorbu žluči, detoxikaci jater, a vylučování škodlivin z těla. Obsahuje rozpustnou vlákninu důležitou pro snížování hladiny LDL cholesterolu. Fe a kyselina listová obsažené v řepě podporují tvorbu červených krvinek a ochranu buněk. Pro vyšší obsah sacharidů není úplně vhodná pro diabetiky.

Jáhlová kaše s ovocem


Ingredience pro 1 osobu:

 • 40 g jáhel (váženo před vařením)
 • 300 g jablek
 • 1/2 kaki (asi 120g)
 • 10 g rozinek
 • 10 g vlašských ořechů
 • skořice nebo kakao na posypání
 • 1 lžíce (asi 5 ml) javorového sirupu

Jáhly propereme, následně ještě spaříme horkou vodou a uvaříme ve dvojnásobném objemu vody. Oloupaná a nakrájená jablka v jiném kastrůlku podlejeme vodou a rozvaříme, přidáme hrozinky a pokrájené vlašské ořechy (obojí předem přibližně 2 h namočené ve vodě). Všechny ingredience nakonec spojíme, promícháme a prohřejeme. Na talíři posypeme skořicí, nebo kakaem a polejeme lžící javorového sirupu.

 • Energie: 2200 kJ
 • Bílkoviny: 8,8 g
 • Sacharidy: 118 g
 • Tuky: 8 g
 • Vláknina: 4,6 g

Poznámka:

Jáhly (neboli loupané proso), jsou velmi výživnou obilovinou. Kromě vlákniny obsahují řadu vitaminů (zejména skupiny B),minerálních látek a stopových prvků ( K,Mg,Si,Zn a Cu)Jáhly jsou vhodnou portavinou pro děti, studující, sportovce, těžce pracující i rekonvalescenty. Jáhly jsou zásadotvorné, bezlepkové. Představují vhodnou snídani jak pro redukční, tak i výživující jídelníčky.

Avokádové guacamole


Ingredience cca pro 6-8 porcí (pomazánka na večerní chléb jako tatarák):

 • 2 avokáda (cca 270g)
 • 15g sušených rajčat (hrst)
 • 4-5 stroužků česneku
 • 1 menší cibule (50g)
 • 1 limetka nebo půl citronu (šťáva cca 20 ml)
 • zelený pepř (sušený, čerstvě rozdrcený)
 • chili paprička (sušená nebo i čerstvá)
 • sůl – není potřeba

Zralé avokádo omyjeme, rozpůlíme, oloupeme ze slupky a pecku odstraníme. Dužinu rozmačkáme vidličkou a hned přidáme šťávu z limetky nebo citronu, zabráníme tak oxidaci - zhnědnutí. Přidáme česnek na malé kostičky, nebo rozetřený, menší cibulku nakrájenou nadrobno, čerstvě rozdrcený zelený pepř s trochou čerstvé nebo sušené chili papričky - podle chuti. Rajče (masitou část - můžeme i čerstvé), nebo výbornou chuť zajistí rajče sušené a to asi tak hrstka, které předem na několik hodin namočíme a pak v nové vodě krátce, přibližně pět minut povaříme, a poté nadrobno nakrájené přidáme do směsi. Vše promícháme. Můžeme konzumovat hned, nebo po uležení (v lednici vydrží max. 4 dny).

Tato pomazánka se výborně hodí k večeři na plátek bílkovinového tzv. "večerního chleba". Takto připravená pomazánka chutná podobně jako tatarák, je vhodná i na topinku.

1 porce 50 g:

 • Energie: 420 kJ
 • Bílkoviny: 1,5 g
 • Sacharidy: 8 g
 • Tuky: 7 g
 • Vláknina: 3 g

Avokádo:

Je exotický plod s vysokou biologickou a nutriční hodnotou. Dováží se ze Španělska a Izraele. Díky obsahu tuků a proteinů bylo používáno dříve jako náhrada za maso na dlouhých námořních plavbách. Říkalo se mu máslový plod. Strom se nazývá Hruškovec přelahodný. Obsahuje kvalitní rostlinné tuky (omega 3 mastné kyseliny - mononenasycené mastné kyseliny), lecitin (fosfolipid), kyselinu listovou, která podporuje vývoj zdravých buněk.

Proteiny: obsahuje esenciální aminokyseliny. Vitaminy A,B,C, a vitamin E , který je důležitý antioxidant (zpomaluje stárnutí a poškození buněk)

Minerály: zvláště železo, draslík, hořčík . Vlákninu. Přesto, že na 100g obsahuje až 15 g tuků, je avokádo vhodné pro redukční diety, zajistí zasycení, a kvalitní nenasycené tuky a lecitin v něm obsažené, pomáhají při snižování hladiny LDL cholesterolu, prospívá kardiovaskulárnímu systému. Avokádo začíná zrát až po utržení. V obchodech můžeme vybrat plod tvrdý, světlejší či tmavší druh, který doma zabalíme do ubrousku a necháme v pokojové teplotě cca 3-4 dny změknout, potom teprve používáme ke konzumaci.